Cildinizin Işıltısı, Günlük Bakımda Gizli

Cilt Temizliği ve Günlük Bakım Önerileri

Cilt temizligi; her gün, sabah akşam yumuşak kıvamlı, tahriş edici olmayan bir temizleyici ile yapılabilmektedir. Aynı zamanda sindetler, misel sular, temizleme yağları ve temizleyici kremlerle de cilt temizligi yapılabilmektedir. Bununla beraber cildinizin tipine göre (yaglı, kuru) temizleyici ürün seçimi oldukça önemlidir.

Temiz ve sağlıklı bir cilt için cildinizi kesinlikle makyajlı ve fondötenli bırakmamalısınız. Çünkü makyaj kalıntıları cilt hastalıklarını alevlendirebilir ve serbest radikal oluşumunu hızlandırır.

Kişiler kendi cilt bakımlarını dogal ve kozmetik ürünlerle yapabilmektedir. Bu bakımlar günlük, haftalık ve aylık olarak yapılır. Günlük cilt bakımı; temizleme, nemlendirme ve bakım aşamalarından olusmaktadır.

Yaglı, normal ya da kuru ciltler için yenileyici AHA (alfa hidroksi asitler; glikolik asit, laktik asit), BHA (salisilik asit), PHA (polihidroksiasitler) gibi ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler cilt temizligi sonrasında uygulanan ürünlerdir. Cildin tipine ve sorununa uygun asit seçilmelidir, asitler aynı zamanda tedavide de kullanılır.

Saglıklı, yumuşak görünümlü bir cilt için derinin neminin korunması oldukça önemlidir. Ayrıca cilt nemsiz bir haldeyken kuru, kaba ve kepekli bir görüntüye sahip olur.

Nemlendiriciler cildinizin su tutmasını saglamaktadır. Bu yüzden cilt yapınıza uygun bir nemlendiricinin, gündüz ve gece kremi olarak cildi dış etkilerden korumak ve nemlendirmek için kullanılması gerekmektedir.

Nemlendirici seçilirken cilt tipine göre (yaglı/kuru/karma) tercih yapılmalıdır. Ayrıca içinde anti-aging (yaşlanma karşıtı) özellikli olanlardan yaşınıza uygun olanların seçilmesi büyük avantaj saglar.

Bunun dışında cilde günlük, haftalık ve aylık bakımlar yapılabilmektedir. Bu bakım maddeleri ve peelingler, ilaç benzeri maddeleri içerdigi için bir dermatologa danışılarak kullanılması en iyi tercihtir.

Ancak ev tipi olmayan peelingler ise saglık personelleri tarafından uygulanmaktadır. Bu grupta yer alan kozmetik etkili maddeler şunlardır:

  • Cilt Temizligi – Alfa Hidroksi Asitler: Meyve asitleri olarak da bilinirler. Cildin soyulması, ince kırışıklıkların azaltılması, cildin parlaklıgının arttırılması, cilt tonunun açılması, güneş lekelerinin ve akne izlerinin giderilmesinde ayrıca anti-aging etki saglanması amacıyla kullanılmaktadır. Ev tipi peelinglerin ve kremlerin içinde bulunabilmektedir. Aynı zamanda güçlü formülasyonları cilt soyucu olarak hastane ve kliniklerde de uygulanmaktadır.
  • Vitaminler: Vitamin A, E, C, pantenol (B5) deriden emilir ve uygun düzeyde kullanıldıklarında güvenlidir. A vitamini güneşe baglı hasarın giderilmesinde, deri kırışıklıklarında, güneş lekelerinin ve çatlaklarının giderilmesinde krem ve losyonların içinde kullanılmaktadır. E vitamini yaşlanmanın geciktirilmesi, kırışıklıkların azaltılması, saç uzamasının arttırılması ve saçı beslemesi, güneşin hasarlarından korunması amacı ile şampuan, kremler ve rujların içinde yer almaktadır. Pantenol (B5) cildi ve saçı nemlendirme etkisi dolayısı ile kremlerde, şampuanlarda, saç şekillendiricilerin de bulunmaktadır.
  • Bitkisel Kaynaklı Maddeler: Aloe vera, β-glukanlar, yeşil çay özü yaşlanmayı geciktirebilmekte, cildi oksidatif strese karşı koruyabilmektedir.
  • Biyolojik Faktörler: Kollajen, elastin, hyalunorik asit, plesenta ekstreleri nemlendirici hücre yenileyici olarak bakım kremlerinin içerisinde yer almaktadır. Keratin ise saç ve tırnagın bakımı ve güçlenmesi amacı ile saç ve tırnak bakım ürünlerinin içerinde yer almaktadır.

Bazı ürünler bazı kişilerde ciltte tahriş, yanma ya da batma hissi yaratabilmektedir. Ayrıca daha ciddi olarak alerjik reaksiyon oluşturabilmektedir. Özellikle çok sayıda kremi aynı anda kullanmak, dermatologa danışmadan cilde kuvvetli peeling yapmak bu sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden cilt bakımı hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için uzman bir dermatologa başvurunuz.