Işıldayan Güzellik, Sağlıklı Deri

Deri Bakımı İçin Tavsiyeler

Deri bakımı, sağlıklı bir deriye sahip olmanın altın kuralıdır. Basit uygulamalar ile cildinizin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir deri için deri bakımı olmazsa olmazlardan bir tanesidir. Ancak kişilerin cilt tipleri ve sahip olduğu cilt sorunları farklılık gösterdiği için yapılan bakımlar da değişiklik göstermektedir. Bu nedenle yanlış cilt bakımı farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Yazımızda genel olarak sağlıklı bir deri için yapılması gerekenler anlatılmaktadır. Cilt tipi fark etmeksizin uygulayabileceğiniz bu yöntemler sayesinde cildinizin sağlıklı kalmasını sağlayabilirsiniz.

Temiz ve sağlıklı bir cilt için cildinizi kesinlikle makyajlı ve fondötenli bırakmamalısınız. Çünkü makyaj kalıntıları cilt hastalıklarını alevlendirebilir ve serbest radikal oluşumunu hızlandırır.

Deri Bakımı Tavsiyeleri (Güzellik sırları)

Sağlıklı bir deri için yapmanız gereken deri bakımı önerileri aşağıdaki gibidir:

Her gün dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu uygulayın. Çünkü güneş koruyucular gençlik kaynağımızdır. Gerçekten de deri yaşlanmasını yavaşlatırlar. Çünkü güneş koruyucu kremler sayesinde cildin güneşin zararlı etkilerinden korunması mümkündür. Ayrıca deri kanserlerini önlemeye de yardımcı olurlar.

Güneş koruyucumuz geniş spektrumlu, suya dirençli ve en az 30 SPF olmalıdır. Bugün artık çocukluk çağındaki yanıkların sonradan erişkinlikte deri kanseri gelişimiyle ilişkisi saptandığı için; bebek ve çocukların güneşten korunması uzun dönemdeki sağlıkları için ayrıca bir önem taşımaktadır.

Sigara deri yaşlanmasını hızlandıran faktörler arasında yer almaktadır. Bu nedenle sigara içmeyin. Sigara içenlerde yara iyileşmesi gecikmektedir. Ayrıca sigara içmek sedef hastalığı gibi bazı hastalıkları da kötüleştirir.

Derinizi düzenli olarak kontrol edin. Kendi kendinize yaptığınız deri incelemesi, büyük çoğunluğu tedavi edilebilen deri kanserlerini bulmanıza yardımcı olur. Deri kontrolünde diğerlerinden farklı bir leke fark ederseniz, lekelerde bir değişim görürseniz ya da kaşıntı ve kanama olursa eğer mutlaka dermatoloğunuza başvurun.

Bronzlaşmak da derinin erken yaşlanmasına neden olan faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca deri kanseri riskini de arttırır.

Derinizin ihtiyaçlarını karşılayan deri bakımı ürünleri kullanmalısınız. Kuru, yağlı, karma, normal veya hassas deri tipine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle cildinize uygun ürün seçimi oldukça önemlidir. Cilt tipinize uygun ürünler kullanmak derinizin güzel görünmesine ve bu sayede daha iyi hissetmenize yardımcı olur.

Derinizi temizlerken ovalamaktan ya da fırçalamaktan kaçının. Çok terliyorsanız ve şiddetli akneleriniz varsa, derinizi ovalamak size doğal gelebilir. Ancak asla yapmamanız gereken bir uygulamadır. Çünkü ovalamak derinizi tahriş ederek akne gibi durumları kötüleştirebilmektedir.

Yüzünüzü sabah uyanınca, akşam yatarken ve terlediğiniz zamanlarda yıkayın. Sabah kalkınca yüzünüzü yıkamak, uyurken yüzünüze yerleşen kiri ve bakterileri temizler. Yatmadan önce yüzünüzü yıkamak da gün içinde yüzünüzde biriken kiri, sigara dumanını ve makyajı temizler. Ancak yüzünüzü sık sık yıkamaktan da kaçınmalısınız. Çünkü yüzün çok sık yıkanması cildin pH dengesini bozabilmektedir.

Yüzünüzü nazikçe yıkayın. Bunun için önce ılık suyla yüzünüzü ıslatın. Hafif bir temizleyiciyi parmak uçları ile dairesel hareketlerle yüzünüze nazikçe uygulayın. Temizleyiciyi güzelce durulayın ve temiz bir havluyla nazikçe kurulayın.

Deri bakımı için stresi mutlaka azaltın. Stres yönetimi deriniz için çok faydalıdır. Sedef hastalığı ve atopik egzema gibi hastalıklar genellikle stres döneminde ortaya çıkar. Sağlıklı yaşam çok önemlidir. Akne, egzema, sedef hastalığı ve rozase gibi çoğu deri hastalığı da stresle alevlenir.

Eğer derinizle ilgili bir problem varsa mutlaka bir dermatoloğa görünmelisiniz. Bu sayede size en uygun tedavi planının ya da ürünlerin neler olduğunu öğrenebilirsiniz.